ייבוא רכב מחו"ל: איך לייבא רכב ב- 2024 וכמה זה עולה לנו?

ייבוא רכב מחו"ל הינה פרוצדורה ארוכה שמומלץ להכיר בה את כל הכללים, כדי להימנע מחיובים וקנסות מיותרים. הנה כל מה שצריך לדעת כדי להביא את הבייבי שלכם ארצה.

ייבוא רכב מחו 

יבוא רכב מחו"ל הפך בשנים האחרונות לדבר מבוקש בקרב ישראלים רבים, המעוניינים לייבא ארצה רכבים אשר אינם זמינים בישראל, או מחירם יקר מידי בשוק הישראלי עקב עלויות המיסוי הגבוהות. 

עם זאת, חשוב להבין שהמכס אינו חבר של אף אחד. אם לא תעמדו בתנאים ולא תעבדו לפי הנהלים, אתם עלולים לספוג קנסות וריביות כבדים על מיסי מכס שיש לשלם בכל מקרה, על ייבוא רכב מחו"ל. אנשים רבים אף מעדיפים לשלם לעמיל מכס, המומחה בייבוא אישי לרכב, ולהסתמך עליו בביצוע הביורוקרטיה מול הרשויות.

המדריך שבנינו, עושה סדר ברור בכל הנוגע להליך המורכב הזה של הבאת רכב ממדינה זרה. מייד נפרט ונסקור את התנאים והתקנות, מי ראשי לייבא, איך מבצעים הערכת שווי לרכב לצרכי המס, שחרור הרכב וכו'. הכל כדי לענות על השאלה כמה עולה לייבא רכב מחו"ל.

 

התנאים לייבוא רכב מחו"ל

כדי להביא מחו"ל רכב ספציפי, עלינו לעמוד במספר תנאים:

 1. המייבא הוא תושב ישראלי עם תעודת זהות.
 2. הרכב מאושר לנסיעה וייבוא, על ידי משרד התחבורה.
 3. הרכב הוא חדש או משומש ועדיין לא חלפו שנתיים ממועד הייצור שלו. (כלומר, רכבים אשר מעל שנתיים על הכביש, לא ניתנים לייבוא. מלבד מה שמוגדר "רכב אספנות" – עליו נפרט בהמשך)
 4. למייבא יש רשיון נהיגה בתוקף לסוג הרכב המבוקש.
 5. ניתן לייבא רכב מחו"ל פעם אחת בכל 12 חודשים בלבד.

תושבים וסטודנטים חוזרים

תושבים חוזרים ששהו בחו"ל שנתיים או יותר, או לחילופין סטודנטים ששהו בחוץ לארץ לפחות 18 חודשים, רשאים לייבא רכב לפי כל התנאים הבאים:

 • הרכב מאושר לייבוא על ידי משרד התחבורה.
 • למייבא יש רישיון נהיגה בתוקף במדינת ישראל לסוג הרכב המבוקש.
 • עדיין לא חלפו 48 חודשים ממועד ייצור הרכב.
 • הרכב מיובא לישראל בתוך תקופה של 9 חודשים מיום הכניסה לישראל.
 • המייבא הוא בן 17 לפחות ביום כניסתו לישראל.

ייבוא רכב אספנות

כל אדם בישראל, רשאי לייבא עד 5 רכבי אספנות בשנה לשימוש עצמי, במידה והוא עומד בכל התנאים הבאים:

1) מדובר ברכב אספנות לפי תקנות התעבורה. כלומר חלפו 30 שנה ממועד ייצורו של הרכב ומשקלו אינו עולה על 12,000 ק"ג (קישור לתקנות כאן).

2) היבואן הציג רישיון יבוא שהופק ע״י משרד התחבורה.

ייבוא רכב אספנות


הערכת מחיר הרכב לצורך ההצהרה לרשויות המכס

הבסיס לחישוב ערך הרכב, הוא הקביעה כמה הרכב שווה מבחינה כספית כולל העלויות הנלוות. לאחר קביעה הסכום, ייקבע סכום המס שיש לשלם.

כיצד נקבע ערך הרכב לפי פקודת המכס?

שווי ערך הרכב המיובא לפי הפקודה (סעיף 132 לפקודת המכס), נגזר ממספר סכומים:

 • ערך הרכב עצמו – כמה עלה הרכב, עלינו להצהיר את מחיר הרכב כפי שעלה לנו מסוכנות הרכב בחו"ל שממנה הוא נרכש (כמו כן, ברור כי יש לצרף גם את אישור המכר). 
 • עלויות נלוות – לסכום שווי הרכב, יש להוסיף את העלויות הנוספות הכרוכות בייבוא הרכב, כגון: עלות ההובלה, עלות הביטוח על ההובלה ועל הרכב, דמי תיווך ששולמו לסוכנות ייבוא בישראל (במידה ונעשה בהם שימוש) וכל עלות אחרת שקשורה לייבוא הרכב.

למה כדאי להיות כמה שיותר מדויקים בנוגע להערכת שווי הרכב?

לא אחת, פקידי המכס נתקלו במסמכים מזויפים והצהרות שקריות של מייבאים שניסו להתחמק מתשלום המסים או לשלם סכומים קטנים על רכבים ומוצרים מחו"ל. לכן, החוק העניק להם שיקול דעת, המאפשר להם להחליט האם הצהרת שווי הרכב והמסמכים שצירף המייבא אכן אמיתיים.

במקרה שהפקיד קיבל לידיו בקשה לשחרר רכב ממכס והוא סבור שהמחיר המוצהר אינו סביר ואמיתי, הוא ישלח למייבא התראה בכתב שהוא מתכוון לפסול את שווי הרכב המוצהר. הפקיד יפרט את הסיבות לכך ואת סכום שווי הרכב, שלדעתו הוא הנכון.  

על המייבא להשיב למכתב הפקיד, תוך 30 ימים. מומלץ לצרף אסמכתאות והסברים מדוע לדעתו הצהרת השווי שסיפק היא הנכונה.

לאחר קבלת תגובת המייבא, הטיפול יועבר לגורם ממונה שיפעל באחת מ- 2 הדרכים הבאות:

 1. אישור התגובה – אם הממונה השתכנע כי מייבא הרכב צודק בערך המוצהר על ידו, ערך הרכב ייקבע לפי המחיר המצוין בחשבון המכר שסיפק המייבא.
 2. דחיית התגובה – יכול לקרות מצב שבו הממונה, לא השתכנע כי הערך המוצהר אמיתי (על אף תגובת המייבא) ועל כן הוא ייקבע בעצמו את ערך הרכב וייחשב את המסים על פיו.  

 

שחרור הרכב מהמכס ללא המתנה

היבואן רשאי לשחרר את הרכב כבר ביום שבו נשלחה לו התראה של פקיד המכס, על כוונתו לפסול את הערך המוצהר. כדי לעשות זאת יש לפעול באחת מ-2 הדרכים:

 1. לשלם את סכום המסים כפי שקבע פקיד המכס בהתאם להערכת השווי החדשה שלו.
 2. לשלם את המס לפי הערך שבו הצהיר המייבא + הפקדת ערבות בנקאית או פיקדון, בגובה ההפרש בין סכום המס על הערך המוצהר לבין סכום המס לפי הערך שנקבע על ידי פקיד המכס. 

ערר על החלטת הממונה בנוגע להערכת שווי הרכב

ניתן להגיש ערר כתוב לוועדת הערר באמצעות פנייה לממונה. את הערר יש להגיש בצירוף המסמכים הרלוונטיים, המוכיחים את טענתכם, עד 30 ימים מהמועד נשלחה לכם הודעה על פסילת ערך שווי הרכב שהצהרתם.

לא בטוח איך להביא את הרכב שאתה רוצה מחו"ל?

השאר פרטים וקבל שיחת ייעוץ בחינם!

איך לחשב מסים על ייבוא רכב מחו"ל

על ייבוא רכב מחו"ל חלים 3 סוגי מסים:
 1. מסי מכס.
 2. מס קנייה.
 3. מס ערך מוסף (מע"מ).

המסים מחושבים על בסיס הסכום שקבענו בסעיף הקודם (ערך הרכב + העלויות הנלוות) ושער המטבע הנכון למדינה המייצאת שבתוקף יום התשלום.

רכבים ממדינות הסכם סחר חופשי אל מול מדינות שלא

ישראל חתמה על הסכם סחר חופשי עם מדינות רבות בעולם. המס על ייבוא רכב מאחת ממדינות אלו (או על רכב שנוצר על ידי אחת מהן) הוא מופחת יותר בניגוד למדינות שאינן צד להסכם כזה. מדינות הסכם הן כגון: ארהב, קנדה, גרמניה, ספרד, איטליה (ויתר מדינות האיחוד האירופי), טורקיה, אנגליה ועוד (לכל המדינות לחצו כאן).

בטבלה הבאה מפורטים אחוז המס שיש לשלם, כאשר עמודה אחת מפרטת את המס על ייבוא ממדינות ההסכם והעמודה השנייה את המס על ייבוא ממדינות אחרות שאינן צד להסכם.
סוג הרכב מדינות ההסכם מדינות אחרות
רכב נוסעים/אופנוע/רכב שטח​ כ- 114%​ כ- 129%​
רכב אספנות​ כ- 101%​ כ- 115%​
רכב היברידי מדרגת זיהום האוויר 2-1 בלבד כ-70%​* כ-82%​*
רכב היברידי PLUG IN​ כ-47%​** כ-57%​**
רכב חשמלי​ כ-29%​*** כ-38%​​***
שיעור המס בטבלה זו, כוללים את מס הקניה, מיסי המכס והמע״מ. דוגמאות לשימוש בטבלה:
 • רכב המיוצר באיטליה ומִיֻּבֵּא מצרפת, שתי מדינות שהן צד להסכם עם השוק האירופאי, יחול לגביו תשלום מס כמפורט בעמודת מדינות ההסכם.

 • רכב המיוצר בקנדה אך מיובא מארצות הברית, שהן שתי מדינות להסכמים שונים, יחולו לגביו שיעורי מסי הייבוא כמפורט עמודת מדינות אחרות.
 • רכב המיוצר בסין, מדינה שאינה צד להסכם, ומיובא מספרד, מדינה שהיא צד להסכם, או להיפך, יחולו לגביו שיעורי מסי הייבוא כמפורט בעמודת מדינות אחרות.

הפחתת מס על ייבוא רכב מחו"ל

רשות המסים קבעה מספר פרמטרים להורדה של סכום המס שהמייבא צריך לשלם, על מנת לעודד שימוש באביזרי בטיחות וכלים להפחתת זיהום האוויר.

זיהום אוויר ומיסוי ירוק

על מנת לעודד את השימוש ברכבים שפחות מזהמים את הסביבה, רשות המסים קבעה סכומי זיכוי שיופחתו מתשלום המס של המייבא, בהתאם לדרגת הזיהום של הרכב:
דרגת זיהום האויר ציון ירוק סכום ההפחתה בשקלים חדשים
1 0-50 16,629
2 51-130 16,629
3 131-150 15,244
4 151-170 13,303
5 171-175 11,641
6 176-180 10,254
7 181-185 9,147
8 186-190 8,037
9 191-195 7,206
10 196-200 6,099
11 201-205 5,543
12 206-210 4,435
13 211-220 3,602
14 221-250 2,217
15 251-400 0
 • הערה חשובה: לגבי רכב היברידי מדרגת זיהום אוויר 1 או 2, רכב היברידי מסוג PLUG IN וכן רכב חשמלי, לא יופחתו מסים בגין דרגת זיהום.

התקנת אביזרי בטיחות 

לפי רמת האבזור הבטיחותי של הרכב המיובא, הרשות תפחית את תשלום המס בהתאם דרישות והסכומים הבאים:
​רמת האבזור הבטיחותיניקוד נדרש​כמות נדרשת של כריות אויר בפרטי​כמות נדרשת של כריות אויר במסחריסכום הזיכוי ממס קנייה בשקלים חדשים
000
164250
22.064600
33.0641,000
44.0641,600
55.0641,850
66.0642,050
78.0642,250
81.0642,400
 • לקבלת ההטבה, יש לפנות לבית המכס בו שוחרר הרכב, ולהביא עימכם את רישיון הרכב בו מצוינת רמת האיבזור כפי שנקבעה על ידי משרד הרישוי, לצורך קבלת החזר של הפרש המסים.

הפחתת מס על ייבוא קטנועים ואופנועים

קטנועים ואופנועים שמצוידים במערכת למניעת נעילת גלגלים, ABS, תשלום המס יופחת לפי הסכומים המפורטים בטבלה משיעור המס כמפורט בטבלה שלהלן:
שיעור המס סכום ההפחתה בשקלים חדשים
25% 350
40% 610
50% 1,000
60% 1,400
70% 1,700

שחרור רכב שיובא מחו"ל

כדי לשחרר את הרכב מרשויות המכס, יש להפיק רשימון ייבוא רכב. כדי לעשות זאת, יש לפנות לסוכן מכס או לאחת מלשכות השירות הבאות:
 1. אשדוד – בבית המכס, (בנין הפורום) רחוב הבנאים 2.
 2. חיפה – בדרך העצמאות 53.
 3. תל אביב – ליד לשכת המסחר, רחוב החשמונאים 84.

איזה מסמכים צריך לצרף לצורך שחרור רכב ממכס

 • רשימון מקורי
 • טופס 21 הצהרת יבואן רכב בייבוא אישי
 • חשבון מכר מקורי
 • רישיון רכב מקורי כולל אימות המכס במדינת היצוא
 • רישיון ייבוא
 • דו״ח CARFAX לרכב המיובא מארצות הברית.
 • רישיון נהיגה תקף
 • שטר מטען – BILL OF LANDING
 • חשבון הובלה וביטוח
 • חשבון מטענים
 • צילום תווית ייצור – DATA CARD
 • כתב הרשאה לסוכן
 • רישיון נהיגה זר (לעולה חדש)
 • העברות מטבע חוץ (מט״ח) לחוץ לארץ.
 • במקרה של רכב אספנות, יש לצרף טופס 139 ממולא וחתום על ידי היבואן כולל אסמכתאות לרכישת רכב אספנות.

סיכום מדריך ייבוא רכב מחו"ל

לייבא רכב מחו"ל אינה עניין פשוט במיוחד. חשוב לשים לב לתקנות והנסיבות המיוחדות של הרכב שברצונכם לייבא. החשיבות המכרעת היא להערכת שווי הרכב שממנו נגזר סכום המכס שיש לשלם. לעיתים להתייעץ או להיעזר בשירותי עמיל מכס יכול להיות אופציה טובה, אך בהחלט ניתן לעשות גם לבד.

שאלות נפוצות

לא. זה לא משנה אם מדובר ברכב ישן מעט או חדש מהניילון. שיעור המס הינו כפי שמפורט בטבלה. היות הרכב ישן ופחת השימוש, רק משפיע על ערך הרכב לצרכי חישוב מסים, כפי שקובע פקיד המכס המעריך את שוויו ביום השחרור.

לא. ישנם תנאים מוגדרים אילו רכבים מותר לייבא. למשל אם אין מדובר ברכב אספנות, ניתן לייבא רכב שיש לו עד שנתיים על הכביש. לתנאים הנוספים, עלו לתחילת המדריך.

אם מבינים את כל העלויות הדרושות לצורך ייבוא רכב כולל תשלום המס שפירטנו במדריך, ואתם מתים לרכב שלא קיים בארץ – אז התשובה היא כן. שוק ייבוא רכבים מחו"ל צומח מדי שנה.

ייבוא רכב יוקרה מחול

יכול לעניין אותך

קבלו כסף בחזרה בכל קנייה בחו"ל

הצטרפו עכשיו וקבלו עד 30$ מתנה

שתפו את זה בפייסבוק
שלחו לחברים בוטטסאפ
שלחו את הפוסט במייל

חפשו מה שבא לכם...